Formularz kontaktowy

Klamki, zamki, wkładki, kłódki, inne

Ustaw kierunek rosnący

1-60 of 223

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Siatka Lista

Ustaw kierunek rosnący

1-60 of 223

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Siatka Lista

Jak dopasować odpowiednią klamkę do drzwi?

Idąc do sklepu z drzwiami, stajemy przed dużym wyborem wszelakich rodzajów drzwi i akcesoriów do nich takich jak chociażby progi, wkładki czy zamki. Nie wszystkie skrzydła drzwiowe posiadają wbudowane i dopasowane klamki. Bywa tak, że ten element drzwi musimy dokupić osobno. Jak więc dobrać klamkę do naszych drzwi? Pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać to rozmiar. Klamka musi być dopasowana do wielkości i masywności drzwi, a także tworzywa, z których te są wykonane. Im większe skrzydło drzwiowe, tym większa klamka i tak dalej. Ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje. Jeśli chodzi o materiał, to zalecane jest, by klamka odpowiadała temu, z czego wykonano drzwi. Jeśli są to na przykład drzwi techniczne, to klamka powinna być metalowa, najlepiej stalowa, bo głównie ze stali się je wykonuje. Nie zapominajmy, że o elegancji i odpowiednim wystroju wnętrza często decydują detale. Estetyka ma w tym przypadku duże znaczenie. Jeśli szukamy klamki do starych, być może zabytkowych drzwi, powinniśmy postawić na klamki mosiężne o nietuzinkowych kształtach. Z kolei w biurach czy zakładach pracy o wiele lepiej jest wybrać klamki proste, ale solidne. Inne klamki wybierzemy do drzwi zewnętrznych, a inne do wewnętrznych. Zewnętrzne klamki są zwykle większe i masywniejsze, z kolei te prowadzące do pomieszczeń mieszkalnych małe, niekiedy filigranowe.


Zamek i kłódka – bezpieczeństwo w pracy, jak i w domu

Zakup zamka nie może być pochopny. W końcu jest to element drzwi, który zabezpiecza nie tylko nas, ale również nasz dobytek. Warto więc wybrać odpowiedni zamek, który będzie trudny do złamania. W tym przypadku nie powinniśmy szczędzić grosza. Należy też pamiętać, że nawet najmocniejsze drzwi nie będą zabezpieczeniem, jeśli zabraknie w nich solidnego zamka. Dużą popularnością w tej branży cieszą się zamki wpuszczane, które idealnie mieszczą się w specjalnie do tego przygotowanych otworach. Wyglądają nie tylko estetycznie, ale również są nad wyraz funkcjonalne. Można je zamontować zarówno na dole, pod klamką, jak i u góry, a najlepiej postawić na oba takie zamki, choć często też u góry, zamiast zamka można zdecydować się na wkładki i zasuwki drzwiowe. Zasuwki zastosowanie znajdują szczególnie w drzwiach wewnętrznych. Montujemy je wtedy, jeśli w prowadzących do pokoju skrzydłach drzwiowych nie chcemy montować zamków, bo wówczas dysponowalibyśmy dużą ilością niepotrzebnych kluczy. O wiele lepiej jest w tym przypadku wybrać zasuwkę, która da lokatorom chwile prywatności, a jednocześnie nie będą oni musieli pamiętać o tym, aby nie zgubić kluczyka.


Bezpieczeństwo ma znaczenie

Warto zainwestować w solidne klamki oraz zamki, które wzmocnią nasze drzwi – zwłaszcza zewnętrzne – i w znaczący sposób podniosą nasze poczucie bezpieczeństwa. Dobrze dopasowana klamka to nad wyraz istotny element, który niewątpliwie wpływa na estetykę całego wnętrza, z kolei solidny zamek to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu w domu czy też w firmie.