Formularz kontaktowy

Wentylacja, komin

Ustaw kierunek rosnący

1-60 of 301

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Siatka Lista

Ustaw kierunek rosnący

1-60 of 301

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Siatka Lista

Przekształcenie starego komina w wentylację – lepiej tego nie robić

Trend kominów wentylacyjnych, który zyskał ostatnio na popularności, przyczynił się także do powstawania różnych dróg „na skróty”. Osoby niemogące sobie pozwolić na kupno bądź wybudowanie nowego domu, często przekształcają stare budynki na nowe, ewentualnie tworząc tzw. dobudówki. W takich sytuacjach czasami bywa też tak, że zmienia się rodzaj ogrzewania, a wówczas komin może się okazać bezużyteczny, chyba że ktoś wpadnie na pomysł, by przekształcić go w komin wentylacyjny. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, przede wszystkim dlatego, że powietrze, które będzie wpadać przez górny otwór, będzie miało styczność z sadzą, która z początku niezauważalnie rozniesie się następnie po całym domu, osiadając na ścianach i znacząco psując jakość powietrza. Już po kilku tygodniach może się okazać, że wokół kratki wentylacyjnej (wbudowanej w komin) powstanie czarna smuga z sadzy, a następnie grzyb, który w sposób niekorzystny dla zdrowia będzie wpływał na wszystkich domowników, a w szczególności na dzieci, u których może nawet wystąpić reakcja alergiczna. Jak widać, lepiej tego nie robić. Komin wentylacyjny, o ile nie zostanie bardzo dobrze wyczyszczony, nie może być tym samym kominem, który kiedyś łączył się z instalacją grzewczą.


Jak bezpiecznie postawić komin wentylacyjny?

Jak już ustaliliśmy, bezpieczny komin wentylacyjny to nie ten sam komin, który służył kiedyś do wydzielania dymu. W przypadku nowego budownictwa, gdzie ogrzewanie jest głównie gazowe lub centralne, komin od samego początku projektowany jest jako komin wentylacyjny. Jego otwór jest znacznie mniejszy niż w przypadku tradycyjnych kominów, a ponadto często jest wyposażony w różnego rodzaju elementy. Zwykle też nie jest to komin murowany, a metalowy. Dodatkowo jego ujście może być zwieńczone wszelkimi akcesoriami wspomagającymi jego pracę np. stylowymi nasadkami obrotowymi. To, o czym również należy pamiętać, to żeby w miejscu otworów nie zapomnieć wstawić kratek wentylacyjnych. Istnieją różne rodzaje osłon i wentylatorów, a ich wybór zależy od budżetu i osobistych preferencji kupującego.


Kominy to dobry sposób na wentylację naszego domu

Nie da się ukryć, że rola kominów, jakie znaliśmy, w obecnych czasach uległa zmianie. Dziś pełnią one funkcję wentylacyjną. Do tego wyglądają modnie, a często też minimalistycznie. Należy wiedzieć, że nie warto tworzyć ich z dawnych, pokrytych sadzą kominów, ponieważ taka wentylacja wcale nie poprawi jakości naszego powietrza, a wręcz spowoduje odwrotny efekt. Dzisiejszy komin wentylacyjny musi być wykonany z lekkich, ale i trwałych materiałów oraz być wyposażonym w kratki lub obrotowe wentylatory. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tej branży lub nie wiemy, jak się za to zabrać, lepiej, jeśli budowę komina wentylacyjnego zostawimy architektowi i jego podwykonawcom.