Formularz kontaktowy

Tynki mokre

Tynki mokre jako materiały wykończeniowe

Zastanawiałeś się kiedyś, po co w zasadzie tynkuje się ściany? Odpowiedź tak naprawdę jest banalnie prosta. Tynk nadaje ścianie jednolitą strukturę, wygładza ją oraz przygotowuje do dalszych prac. Dzięki właściwie położonemu tynkowi, ściany zyskują estetyczny wygląd. Pominięcie tego kroku uniemożliwiłoby uzyskanie odpowiedniego wyglądu ścian po pomalowaniu farbą. Oczywiście na tynki możemy nakładać również tapety. Prace, przy których główną rolę odgrywają tynki mokre, muszą być precyzyjnie zaplanowane. Przy nowym budownictwie nie warto rozpoczynać tego etapu zbyt szybko. Ważne są również warunki atmosferyczne. Ściany należy odpowiednio przygotować do tynkowania. Nie mogą się na nich znajdować żadne zanieczyszczenia.


Tynki mokre – rodzaje

W sklepie internetowym remontibudowa.pl znajduje się szereg różnych tynków. Ich wybór zależy od usytuowania powierzchni, na której będą rozprowadzane (inne sprawdzą się wewnątrz budynku, inne będą odpowiednie do elewacji zewnętrznej) oraz od metody aplikacji.

Do tynkowania maszynowego polecany jest tynk silikonowy Armasil. To szwajcarski produkt, gwarantujący długotrwałe efekty. Tynki mokre silikonowe wyróżniają się wysoką odpornością na działanie promieniowania UV, dzięki czemu ich wygląd pozostaje długo w idealnym stanie. Jest odporny na pęknięcia oraz działanie grzybów, nie jest podatny na zarysowania. Doskonale radzi sobie nawet wyeksponowany na bardzo wysokie temperatury.

Warto także zwrócić uwagę na tynk akrylowy Permuro. To wysokiej jakości produkt, ale w odróżnieniu od tynku silikonowego, jest przeznaczony do ręcznego nakładania pacą. Wyróżnia go ciekawa struktura – są to tynki o nierównomiernej powierzchni, często to tzw. baranki.


Tynki mokre – zalety

Nie ma się co dziwić, że tynki mokre to prawdziwe bestsellery sklepu internetowego remontibudowa.pl, ponieważ wyróżniają się na tle innych środków do tynkowania mnóstwem zalet. Dużym plusem jest zdecydowanie łatwość aplikacji takich tynków. Co prawda wymagają rozrobienia ich z wodą, ale sam proces nakładania przebiega bardzo sprawnie i poradzi sobie z tym nawet niedoświadczona osoba. Dodatkowo – nie zawsze trzeba to robić. Można kupić gotową mieszankę w wiadrze. Wówczas prace wykończeniowe będą naprawdę łatwe, a nawet przyjemne. Idealnie gładkie ściany, gotowe do nakładania kolejnych warstw farb, są na wyciągnięcie ręki. Tynki mokre sprawdzą się w niemal wszystkich warunkach!


Co warto wiedzieć o tynkach mokrych

Decydując się na tynki mokre, należy pamiętać, że wymagają odpowiednich warunków atmosferycznych. Stosowane wewnątrz potrzebują właściwej temperatury, by wyschnąć. Ważny jest również czas. Tynki mokre nie wysychają w kilka godzin, trzeba dać im dłuższy moment na pełne wyschnięcie, aby dalsze prace były możliwe do wykonania. Wybór tynków mokrych i wypełniaczy jest dość duży. Ostateczna decyzja powinna być uzależniona od efektu, jaki się chce osiągnąć oraz od miejsca zastosowania.